Infolinia: +48 91 46 61 857

Wizyta Ministra Zdrowia

kw. 1, 2017

Wizyta Ministra Zdrowia

Wizyta Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł wizytował dziś w Szczecinie. Po zakończeniu konferencji pt. “Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy +Za Życiem+” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym odwiedził siedzibę Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

– To dla nas wielki zaszczyt, że możemy gościć w swoich skromnych progach przedstawiciela Rządu RP – mówi dr n. med. Andrzej Ossowski.  – Podczas spotkania przedstawiliśmy obecny stan badań oraz zaprezentowaliśmy metody i sprzęt, który używamy podczas identyfikacji.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów prowadzi badania od 2012 roku. W tym czasie zgromadziła w swoich zasobach materiał porównawczy pobrany od około 1600 osób spokrewnionych z ofiarami obydwu totalitaryzmów. Pobrano materiał podczas prac ekshumacyjnych i zgromadzono 861 próbek od ofiar obydwu totalitaryzmów.

Od 28 września 2012 roku PBGOT zakończyła badania DNA około 400 osób odnalezionych, co daje około 6 osób miesięcznie. Do wiadomości publicznej podano nazwiska 62 zidentyfikowanych osób, natomiast zidentyfikowanych do tej pory jest przeszło 70 osób. O całości badań na bieżąco informowani są prokuratorzy prowadzący śledztwa w ramach których prowadzone są badania.

Fot. Łukasz Szełemej