Infolinia: +48 91 46 61 857

I Ogólnopolskie Sympozjum Genetyczne Identyfikacji Osobniczej

mar 6, 2017

I Ogólnopolskie Sympozjum Genetyczne Identyfikacji Osobniczej

I Ogólnopolskie Sympozjum Genetyczne Identyfikacji Osobniczej

Sympozjum: “Identyfikacje osobnicze w aspekcie katastrof masowych i ofiar zbrodni systemów totalitarnych”

W dniach 3-5 marca 2017r. odbyło się I Ogólnopolskie Sympozjum Genetyczne Identyfikacji Osobniczej, którego tematem przewodnim były doświadczenia zespołów badawczych z całej Polski. Omówione zostawały etapy prac badawczych oraz specyfika procesu identyfikacji w warunkach Polskich. Zapoznaliśmy się z najnowocześniejszymi technikami analizy DNA mogącymi pomóc w trudnych sprawach identyfikacyjnych. Omówiliśmy także możliwości współpracy naukowej pomiędzy ośrodkami. Jest to pierwsze z cyklu spotkań w 2017 roku.

Fot. 1. Dr Magdalena Buś z Uniwersytetu w Uppsali przedstawia badania masowego sekwencjonowania DNA ze szczątków szkieletowych.

Fot. 2. Dr Magdalena Spólnicka z CLKP przedstawia wyniki badań identyfikacyjnych ofiar tsunami mającego miejsce w Tajlandii w 2004 roku.

Fot. 3. Prof Marcin Woźniak z UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy omawia zastosowanie markerów haploidalnych w badaniach identyfikacyjnych.

Zespoły badawcze zapoznały się ze stanem badań prowadzonych w ramach projektu PBGOT. Podczas spotkania wypracowano formułę bliższej współpracy pomiędzy jednostkami, a w dalszej części kolejne zespoły prezentowały prowadzone przez siebie badania.

W spotkaniu uczestniczyły zespoły Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji z Warszawy, Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika Collegium Medicum z Bydgoszczy, Uniwersytetu Uppsali ze Szwecji oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Tematem kolejnego spotkania będzie metodologia pracy zespołów DVI na miejscu zdarzenia.