Infolinia: +48 91 46 61 857

Wizyta prof. Piotra Chomczyńskiego

cze 14, 2017

Wizyta prof. Piotra Chomczyńskiego

Wizyta prof. Piotra Chomczyńskiego

14 czerwca 2017 roku Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie odwiedził światowej sławy naukowiec prof. Piotr Chomczyński, doktor honoris causa PUM. Pan Profesor jest fundatorem obrazu Franciszka Starowiejskiego dla Uczelni i Szczecina.

Fot. Łukasz Szełemej

Prof. Piotr Chomczyński urodził się w 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentem biochemii na Uniwersytecie Warszawskim (1966 rok). Pracował w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN. Doktorat obronił w 1971 roku. Pracował naukowo w SGGW, gdzie w 1978 roku przeprowadził przewód habilitacyjny. W 1983 wyjechał do USA. Pracował w National Institute of Health w Bethesda w stanie Maryland oraz w College of Medicine Uniwersytetu w Cincinnati. Jest właścicielem i dyrektorem firmy biotechnologicznej Molecular Research Center, którą założył w 1989 roku w Cincinnati. Dorobek naukowy profesora obejmuje 58 publikacji i 13 rozdziałów w książkach i podręcznikach.

Profesor jest wybitnym naukowcem z niekwestionowanym dorobkiem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej. Istotna część publikacji poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym preparatyki kwasów nukleinowych. Zajmuje się także biochemią hormonów, jego prace dotyczą badań przysadki mózgowej. Jego łączny Impact Factor wynosi 150.348.

Prace profesora Piotra Chomczyńskiego w szczególny sposób wpłynęły na rozwój światowej nauki. Jest wg brytyjskiego dziennika The Guardian na 17. miejscu elity światowych “gigantów”. W roku akademickim 2013/2014 otrzymał tytuł doktora honoris causa PUM.

W 2016 roku Profesor Piotr Chmoczyński przekazał Muzeum Narodowemu w Szczecinie obraz “Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Franciszka Starowieyskiego. Działo z cyklu “Teatr Rysowania” ma 16m długości i 3m wysokości, powstało w 1996 r. w Chicago.

Obraz będzie wkrótce eksponowany w Rektoracie PUM przy ul. Rybackiej 1.