Infolinia: +48 91 46 61 857

Wizyta Prezydenta RP w Szczecinie

paź 4, 2016

Wizyta Prezydenta RP w Szczecinie

Wizyta Prezydenta RP w Szczecinie

Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył dziś w inauguracji roku akademickiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego a następnie odwiedził laboratorium Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

– Rozwój nauki polega na polemice,  debacie, przełamywaniu tego co zastane. Sięganiu tam, gdzie nikt jeszcze nie sięgał – mówił Prezydent RP Andrzej Duda. – W nauce najważniejsza jest uczciwa i rzetelna debata oparta na zasadach etyki i uczciwości, oparta na argumentach, faktach i wynikach badań – dowodach. Wolna od kwestii pozamerytorycznych, wolna od ideologii tam, gdzie ona nie jest potrzebna a przede wszystkim wolna od osobistych uprzedzeń.

Pan Prezydent RP Andrzej Duda bardzo ciepło wyrażał się o pracy PBGOT.

– Chciałem Państwu i Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu złożyć najserdeczniejsze życzenia, ale chciałem także w tym miejscu jako Prezydent RP, bo miedzy innymi dlatego przyjąłem zaproszenie od pana Rektora, gorąco podziękować za wszystko to, co państwo czynicie dla Rzeczpospolitej w sensie jej rozwoju – mówił Andrzej Duda. – Zwłaszcza chciałem podziękować pracownikom naukowym z Zakładu Genetyki Sądowej PUM, którzy tworzą Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Dzięki połączeniu pracy pana prof. Krzysztofa Szwagrzyka i jego zespołu oraz państwa wysiłku, wiedzy i czasu, który poświęciliście na to, aby możliwe było odnalezienie polskich Bohaterów, Żołnierzy Niezłomnych, którzy zostali zamordowani w walce przeciw komunistycznemu zniewoleniu. To dzięki waszej pracy Polska, czyli my, może tych ludzi zwrócić ich najbliższym, może tych ludzi pochować, przywracając w pewnym sensie sobie godność. Bardzo Państwu za tą pracę i wkład w budowę suwerennego, niepodległego i silnego państwa, silnego swoją historią, historią swoich Bohaterów, którą można przekazywać młodym pokoleniom, dziękuje.

W trakcie wizyty pana Prezydenta w laboratorium PBGOT został przedstawiony zespół naukowców pracujących przy pracach identyfikacyjnych.

– Pan prezydent był żywo zainteresowany procesem identyfikacji. Wskazaliśmy na to, iż w ciągu czterech lat pracy dokonał się dwukrotnie istotny postęp technologiczny – mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz. – W trakcie zwiedzania laboratorium pan Prezydent zauważył, że niezwykle istotnym elementem, bez którego identyfikacja jest niemożliwa, jest materiał porównawczy.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest zaszczycona wizytą i bardzo pozytywnym podsumowaniem czterech lat prac identyfikacyjnych przez pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

– Miałem możliwość po raz kolejny podziękować panu Prezydentowi za apel, który wystosował 16 września ubiegłego roku, w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim, z rodzinami poszukiwanych i zidentyfikowanych, o oddawanie materiału porównawczego – powiedział prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz. Bez niego powrót ofiar do bliskich, krewnych a także do naszej pamięci nie byłby możliwy.

Fot. Łukasz Szełemej