Infolinia: +48 91 46 61 857

Walther Parson w PBGOT

wrz 6, 2016

Walther Parson w PBGOT

Walther Parson w PBGOT

W dniach 5-6 września w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie gościmy profesora Walthera Parsona. Prof. Parson jest jednym z najbardziej znanych genetyków sądowych na świecie. Jest twórcą internetowej bazy DNA mitochondrialnego EMPOP (EDNAP mtDNA Population database).

Jest konsultantem FBI, identyfikował ofiary tsunami z Sri Lanki, przeprowadzał identyfikację DNA szczątków dwójki zaginionych dzieci Cara Anastazji i Aleksieja. Ostatnio badał szczątki 43 zaginionych Meksykańskich studentów. Na co dzień zajmuje się badaniami DNA w archeologii i historii badał czaszkę Mozarta i Fridricha Schillera. Prowadził badania DNA słynnego człowieka lodu Otzi. Profesor Parson przyjechał zapoznać się z laboratorium, które prowadzi projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty u Rektora prof. Bogusława Machalińskiego, w którym uczestniczył także prof. Andrzej Ciechanowicz. W trakcie wizyty Profesor zapozna się z badaniami identyfikacyjnymi prowadzonymi przez Zespół PBGOT. Przeprowadzi także szkolenie z zakresu analizy DNA mitochondrialnego, jako badania wspomagającego proces identyfikacji ofiar. Profesor od dłuższego czasu współpracuje z zespołem PBGOT, podczas spotkania dyskutowano na temat współpracy naukowej oraz realizacji wspólnych projektów badawczych. Laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie jest postrzegane przez naukowców Europejskich jako jedna z najważniejszych jednostek prowadzących badania identyfikacyjne w Europie. Profesor Parson wyraził swoje ogromne uznanie dla prowadzonych przez Zespół badań.

Projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów powstał w 2012 roku pomiędzy PUM i IPN na mocy porozumienia podpisanego przez dr Łukasza Kamińskiego i prof. Andrzeja Ciechanowicza. Pomysłodawcami projektu byli dr Marcin Stefaniak z IPN oraz dr Andrzej Ossowski z PUM. Projekt zajmuje się identyfikacją ofiar zbrodni systemów totalitarnych, do tej pory w ramach projektu zidentyfikowano około 70 ofiar. Między innymi Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Danutę Siedzik „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.

Aktualnie PBGOT bada około 800 ofiar których szczątki odnaleziono między innymi w: Warszawie Kwatera „Ł”, Białymstoku na terenie Aresztu Śledczego, Krakowie „Glinnik”.