Infolinia: +48 91 46 61 857

Prace ekshumacyjne w Białymstoku

wrz 26, 2016

Prace ekshumacyjne w Białymstoku

Prace ekshumacyjne w Białymstoku

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów uczestniczą w badaniach prowadzonych przez IPN – oddział w Białymstoku. Zajmują się analizą i pobieraniem materiału do badań genetycznych ze szczątków ujawnionych podczas prac sondażowych w Bielsku Podlaskim i na Cmentarzu Wojennym w Białymstoku.

Dotychczas przeprowadzone badania pozwoliły na identyfikacje kilkunastu ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych z terenu Podlasia. Stworzono największy zbiór próbek DNA pobranych od krewnych ofiar między innymi do Obławy Augustowskiej i Aresztu Śledczego w Białymstoku. W badaniach tych zastosowano po raz pierwszy w Polsce metodę masowego profilowania osób spokrewnionych z ofiarami obydwu totalitaryzmów i porównywanie każdego zbadanego szkieletu z powstałą bazą materiału porównawczego oraz porównywanie ofiar pomiędzy sobą.

– Taki pionierski model badań pozwolił na identyfikację Jana Wądołowskiego, który zginął 19 grudnia 1952r. w walce z Grupą Operacyjną UB-KBW w Krzewie-Plebankach, i pozwala na kolejne typowania – mówi dr Andrzej Ossowski.

Naukowcy zwracają się do osób spokrewnionych z ofiarami terroru niemieckiego i komunistycznego o zgłaszanie się do IPN oddziału w Białymstoku bądź do PBGOT.

Fot. PBGOT