Infolinia: +48 91 46 61 857

Prace badawcze na Łotwie zakończone

sie 7, 2017

Prace badawcze na Łotwie zakończone

Prace badawcze na Łotwie zakończone

Zespół PBGOT zakończył prace badawcze na Łotwie prowadzone na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas badań odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy Wojska Polskiego w pobliżu Dyneburga (Daugavpils) na Łotwie. Żołnierze polegli jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami. Zespół kontynuował badania rozpoczęte przez Łotewską Grupę poszukiwawczą, archeolodzy z Łotwy wcześniej natknęli się na pochówki 7 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze należeli do 1. Dywizji Piechoty Legionów oraz 1. Pułku Czołgów. Dzięki dokumentom pozyskanym przez MKiDN z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie udało się ustalić nazwiska poległych.

Podczas badań natrafiono także na szczątki 2 żołnierzy Armii Carskiej poległych w 1915 roku, szczątkami i pochówkiem zajęła się grupa łotewska. Wszystkie odnalezione szczątki żołnierzy zostały poddane badaniom antropologicznym i medyczno-sądowym oraz pobrano materiał do przeprowadzenia badań genetycznych.

Wojsko Polskie prowadziło działania w rejonie Dyneburga pod dowództwem generała Edwarda Śmigłego – Rydza. Jesienna ofensywa w 1919 roku spowodowała wyparcie bolszewików a następnie 3 stycznia 1920 roku udało się zdobyć Dyneburg.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje uroczysty pogrzeb żołnierzy w polskiej kwaterze wojennej w Ławkiesach (Laucesa) w dniu 21 października.