Infolinia: +48 91 46 61 857

Identyfikacja ofiar Holocaustu

lut 13, 2015

Identyfikacja ofiar Holocaustu

Identyfikacja ofiar Holocaustu

13 lutego br. został podpisany list intencyjny o współpracy między Zakładem Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie a Fundacją From The Dephts, na mocy którego Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów pomoże w identyfikacji ofiar Holocaustu. Będzie to możliwe dzięki zgodzie komisji rabinicznych.

Do tej pory PBGOT pomagała głównie w identyfikacji ofiar komunizmu pogrzebanych potajemnie na kwaterze “Ł” Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej w Warszawie oraz Aresztu Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku. Robiono to poprzez porównywanie DNA ofiar i ich krewnych. PBGOT jest pierwszą tak kompleksowa bazą w Europie. Obsługują ją eksperci z ZMS PUM w Szczecinie, który ma największe doświadczenie w identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych i wojen spośród wszystkich Zakładów Medycyny Sądowej w Polsce. Pracownicy ZMS doświadczenie zdobywali podczas przeszło kilkunastu lat pracy w Europie przy tego typu zadaniach.

Celem fundacji “From The Depths” jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami. Do Szczecina przyjechał jej prezes i założyciel, John Daniels. Jego obecność nie ograniczy się do podpisania listu. W LO nr 1 ma wygłosić wykład p.t. “Holocaust – jestem świadkiem”.